TAYRAŞ Refinery Project Kickoff Meeting Held in Osmaneli BİLECİK

2009 yılında kurulan TAYRAŞ Atık Yağlar İthalat, İhracat ve Rejenerasyon Tesisleri A.Ş (TAYRAŞ),Türk- Alman sermayeli bir şirket olarak ve Avrupa Birliği kriterlerine uygun kullanılmış madeni yağları ileri teknoloji yöntemlerle değerlendirmek, çevreye olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak, sanayi için gerekli yüksek katma değerli baz yağlara dönüştürmek suretiyle ülkemizin ithalata olan bağımlılığını en aza indirmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor.

 

TAYRAŞ A.Ş.’nin Osmaneli’ne yatırım yapacağı yaklaşık iki ay önce netleşmişti. Osmaneli’nde 86.000 m2 sanayi alanında kurulacak yatırım yaklaşık  32.4 milyon Dolar maliyetle gerçekleşecek.18 ayda tamamlanması planlanan yatırım ilk etapta 400 kişiye istihdam sağlayacak. Bu sayı sonraki yatırımlarla artacak. Alanında Türkiye’de en büyük yatırım yapacak olan tesis Avrupa Birliği standartlarındaki üretimi ile çevreye hiçbir olumsuz etki oluşturmayacak.

 

İlçe Kaymakamı Edip Çakıcı, Osmaneli Belediye Başkanı YMM Münür Şahin, Ak Parti Bilecik İl Başkanı Fikret Karabıyık, Ak Parti Osmaneli İlçe Başkanı Yalçın Karaca, Belediye Meclis Üyeleri, Çevre ve Şehircilik Atık Yönetimi Daire Başkanı Ahmet VARIR ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer BOLAT, TAYRAŞ A.Ş. yöneticileri, bürokratlar, Başbakanlık Yatırım Ajansı uzmanları, Prof. Dr. İsa İpçioğlu ve Belediye yöneticileri TAYRAŞ A.Ş.’ nin yatırımlar konusundaki sunumunu ve açıklamalarını izledi.

İlçe Kaymakamı Sayın Edip ÇAKICI’da çevreci bir proje olarak sunumu yapılan projenin aynı şekilde hayata geçirilmesinden memnuniyet duyacağını ifade ettiler. Belediye Başkanı YMM Münür Şahin yaptığı açıklamada; “Osmaneli için sanayileşme hedefi büyüme açısından çok büyük önem arz ettiğini TAYRAŞ A.Ş’nin yatırımları için her türlü desteği verdiklerini ifade ettiler.

TAYRAŞ Yetkilileri Bilecik İli Osmaneli İlçesi Selimiye Köyünde Kurulacak ileri teknoloji Kullanılmış Madeni Yağ Rafinerisinin tanıtım toplantısında proje hakkında bilgilendirmede bulundular.  TAYRAŞ olarak ülkemizde bir ilk olacak önemli bir Çevre Yatırımını ülkemize kazandıracak olmanın heyecanı içinde olduklarını, bu vesile ile bugün bu aşamaya gelinmesinde desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürü bir borç bildiklerini ifade ettiler.

42 Milyon Dolar büyüklüğündeki bu yatırımın hayata geçmesi ile bu coğrafyada herkese örnek olacak nitelikte bir teknolojik yatırıma sahip olmuş olunacağını ifade ettiler. Hidro-İşlem Teknolojisi ile kullanılmış madeni yağlardan yüksek katma değerli bir ürün olan baz yağları sıfır atık ve sıfır koku ile üretileceğini dünya pazarlarına sunulabilir nitelikte baz yağlara dönüştürüleceğini belirttiler. Projenin, Bölgede önemli bir istihdam yaratmakla birlikte ülke ekonomisine de önemli bir katkı sağlayacağını belirttiler.

Geçtiğimiz aylarda halkın katılımı toplantısı düzenleyerek başlangıcı yapılan projenin 18 ay gibi bir süre içinde tamamlanmasının hedeflendiği ifade edildi.

 

Toplantıya Bilecik dışından katılan TÜM Proje ekibi ayrıca toplantı öncesi rafinerinin yapılacağı arazi üzerinde de incelemelerde bulundular

tayraş


2014 TAYRAŞ |      
linkedin  rss