Atık Madeni Yağlardan Baz Yağ Üretimi Çevre İçin Tek Çözüm

Atık madeni yağlar içeriklerindeki kirleticilerden ötürü çevre ve insan sağlığı açısından önemli bir tehdit oluşturuyor. Ülkemizde ortaya çıkan atık madeni yağ miktarı 250 bin ton seviyelerinde. Kayıt altına alınarak toplanabilen miktar ise 40 bin ton seviyesinder. Kayıt altına alınamayan atık yağlar ısınma amaçlı olarak kontrolsüz olarak yakılmakta, akaryakıta karıştırılmakta veya düşük kaliteli madeni yağ üretiminde kullanılmakta.

Oysa ki ileri teknolojiler kullanmak suretiyle atık madeni yağların yüksek katma değerli bir ürün olan madeni yağların ham maddesi baz yağlara dönüştürülmesi ve bu şekilde çevreye, ülke ekonomisine önemli katkı sağlanması mümkün.

TAYRAŞ Dünyanın En Büyüklerini Türkiye’de Yatırım İçin Bir Araya Getirdi

Ülkemizdeki çevre ve ekonomi açısından son derece önemli bu alanda çözüm üretmek adına Avrupa’nın atık madeni yağlardan baz yağ üretimi yapan en büyük iki rafinerisi konumundaki AVİSTA Oil AG ve PURALUBE TAYRAŞ bünyesinde oluşturdukları ortaklıkla ülkemizde 80 bin ton atık madeni yağ işleme kapasitesine sahip 150 milyon TL. yatırım büyüklüğünde bir rafineri kurma kararı aldı.

TAYRAŞ’ın 10 Şubat 2015 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurulu toplantısında Yönetim Kurulu Başkanlığına Mehmet AFŞİN, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına Hidayet TEKNECİ, Yönetim Kurulu Üyeliklerine AVİSTA Oİl AG’yi temsilen Mario MAJİC, Puralube’ü temsilen Ditmar GRUSS seçildiler.TAYRAŞ’ın Genel Müdürlüğüne ise Aydın ÖZBEY getirilmiştir.

2014 TAYRAŞ | Tüm Hakları Saklıdır.     
linkedin  rss